SineVizyon Tüm Filmler Vizyondakiler

Aman Doktor ( 2017 )

Aman Doktor Vizyon Tarihi : 19 Ocak 2018
Aman Doktor Yönetmen : Tony Gatlif
Aman Doktor Oyuncular : Daphne Patakia , Simon Abkarian , Maryne Cayon , Kimon Kouris

 

 

Djam Konusu
Yunanlı bir kız olan Djam, eski bir denizci ve Yunan müzik türü rebetiko’nun büyük hayranı olan amcasının motorlu bot alanını bulmak için İstanbul’a gönderilmiştir. Şehirde mültecilerle gönüllü olarak çalışan, ancak para birikimi olmayan ve Türkiye’de bilinmeyen bir Fransız kadın Avril’le tanışır. Cimri, korkusuz ve önceden tahmin edilemez davranışları olan Djam, Avril ile Mytilene’ye gider. Müzik ve olağanüstü karşılaşmaların bir yolculuğu olan filmin yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Tony Gatlif otururken oyuncu kadrosunda ise Daphne Patakia, Simon Abkarian ve Maryne Cayon yer alıyor. Filmin senaryosu ise yine yönetmen Tony Gatlif’e ait.

Djam Oyuncuları
Daphne Patakia
Daphné Patakia Belçika’da büyüdü ve Yunan Ulusal Tiyatrosu’ndan mezun oldu. Mezun olduğu zamandan bu yana Avrupa’da büyük sahne yapımlarında yer aldı. En çok Yorgos Zois’in yönettiği Interruption filmi ile bilinir. Film, 2015 Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünde ilk kez yer aldı. Patakia’nın sonraki rolü, Constantine Giannaris’in yeni filmi Spring Awakening filmindeki Ioanna karakteri ile geldi. Film 2016’da sinemalarda gösterime girdi. Kısa süre önce ise Alexandros Voulgaris’in yaklaşmakta olan uzun metrajlı filmi Nima’da yer aldı. Bu yılın başlarında Daphné, Avrupa’nın en parlak ve en iyi yıldızlarından biri seçildi ve 2016 yılında Avrupa’da en iyi aktrislerden biri olarak ilan edildi. Berlin Film Festivali’nin açılış hafta sonunda, film dünyasına sunulmak üzere üst düzey endüstri uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından seçildi. “Daphné ekranda karizmatik bir varlık, olağanüstü odaklanma yeteneği var, gizemli havası ve aşırı duyguları şaşırtıcı bir şekilde ifade etme isteği ile jüriyi ikna etmiştir,” denildi.

Simon Abkarian
Simon Abkarian, 5 Mart 1962’de, Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeydoğu banliyösü Gonesse’de bir Fransız Ermeni ailenin içinde dünyaya geldi. Genç Simon Abkarian üç dil konuşulan bir çevrede büyüdü, yerli Ermeni dilinin yanı sıra okulda Fransızca öğrendi ve o günlerden bu yana Amerikan filmleri izleyerek İngilizce öğrenmeyi başardı. Çocukluğunun çoğunu dokuz yaşına kadar Fransa’da geçirdi, ardından ailesi ile Beyrut’a, Lübnan’a gitti.

Abkarian ilk filmini 1989’da yönetmen Cédric Klapisch’in çektiği kısa film “Ce qui me meut” ile yaptı. İlk dönem film kariyerinde Abkarian, altı Fransız filminde Cédric Klapisch ile verimli bir işbirliği yaptı ve ödüllü Chacun cherche son chat (1996) filminde yer aldı. Atom Egoyan’ın ödüllü filmi Ararat’ında (2002) ressam Archil Gorky’yi canlandırdığı için eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Simon Abkarian, yönetmen Ronit Elkabetz’in To Take a Wife (2004) adlı filminde Eliahou rolünde izleyicilerle buluştu ve performansıyla çeşitli ödüller kazandı. Aynı yıl Abkarian, Sally Potter’in yönettiği Yes (2004) filminde bir Amerikalı kadına (Joan Allen) âşık, tutku dolu Lübnanlı bir doktor rolüyle övgüler aldığı bir performans sergiledi. Daniel Craig’in karşısında güçlü sahnelerde oynadığı, en iyi James Bond filmlerinden biri olarak gösterilen Casino Royale’deki Alex Dimitros rolünde göründüğü zaman ise film kariyerinde büyük bir adım atmış oldu.

Djam Yönetmeni
Tony Gatlif
Tony Gatlif, 10 Eylül 1948 tarihinde Cezayir’de Michel Dahmani olarak dünyaya geldi. Vengo (2000), Gadjo dilo (1997) ve Korkoro (2009) gibi filmleri ile tanınan bir yönetmen ve yazardır. Ana ilgi alanları genellikle çingeneler, kökenleri ve gelenekleri olmuştur. Kendisi de aslen çingene kökenlidir. Gatlif aynı zamanda Fransız ulusal film okulu olan dünyaca ünlü La Fémis’de profesörlük yapmaktadır.

  • 5/10
    SinePuan - Bu Filmi Oylayın! - 5/10
5/10

BİZİ TAKİP EDİN

Bizi sosyal medyada takip ederek rehberi olduğumuz tüm haberleri aynı anda sosyal medyada takip edebilisiniz!

/* ]]> */